În contextul creșterilor de prețuri recente, românii au redus cheltuielile pentru mâncare și alcool, însă au redirecționat acești bani către alte domenii, după cum indică cele mai noi date de la Institutul Național de Statistică (INS).
Ciudat sau nu, românii continuă să își satisfacă dorința de a cumpăra mașini și motociclete, chiar dacă viața de zi cu zi devine din ce în ce mai costisitoare.
INS a înregistrat o creștere considerabilă a vânzărilor de carburanți. Totuși, s-a constatat o reducere a cheltuielilor pentru mâncare, precum și pentru tutun și alcool.
Consumul românilor este într-o continuă scădere, cu o concentrare specială pe carburanți și produse alimentare.
Potrivit INS, în aprilie 2023, luna când se sărbătorește Paștele și de obicei se observă o creștere substanțială a consumului, mai ales alimentar, românii au preferat să cumpere mai puțin.
Comparând cu aprilie 2022, românii au achiziționat mai puțin carburant (cu o scădere de 8%) și mai puține produse non-alimentare.
Cumpărăturile de alimente au crescut cu doar 1,5%. Comparativ cu martie 2023, achizițiile de alimente și băuturi au scăzut cu peste 6%.
“Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în luna mai 2023, comparativ cu luna precedentă, a crescut, pe ansamblu, cu 7,2%, datorită creşterilor înregistrate la comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+20,7%) și la vânzările de produse nealimentare (+8,8%). Vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun au scăzut cu 1,6%”, se arată în comunicatul INS.
Sursă foto: istockphoto.com


