Revine Hillary Clinton?


Reamintind, practic, poporului american faptul că nu ea a fost președinte în toți acești ani complicați, Hillary Clinton abordează îngrijorările cu privire la vulnerabilitatea democrației americane: subliniază influența negativă a donațiilor ne-nominale și a dezinformării, dar și a unei noi amenințări, subliniate de Chirurgul General al Statelor Unite, Vivek Murthy drept “epidemia de singurătate”.

Murthy evidențiază faptul că, înainte de pandemia COVID-19, jumătate din adulții americani se simțeau singuri, iar această singurătate crescută contribuie la o serie de probleme de sănătate și diviziuni sociale.

Conform raportului, izolarea și singurătatea au crescut riscul bolilor cardiace, demenței, depresiei și accidentului vascular cerebral, iar singurătatea prelungită are efecte similare sau chiar mai grave asupra sănătății decât obezitatea sau fumatul.

Această izolare se corelează și cu o scădere a implicării civice și o creștere a polarizării politice. Mai mult, tehnologia, în special media socială, joacă un rol esențial în accentuarea acestor probleme, având în vedere că timpul crescut petrecut online este corelat cu sentimente crescute de singurătate și izolare.

Clinton rememorează preocupările sale din trecut despre izolarea americanilor și evidențiază pericolul tehnologiei și mediilor sociale în exacerbarea acestor probleme. În contextul politic, ea discută despre modul în care dezinformarea și teoriile conspirației alimentate de rețelele de socializare pot conduce la violență și destabilizare, citând atacul asupra Congresului din 6 ianuarie 2021.

Clinton avertizează asupra riscurilor continue pentru democrație, atât din partea violenței cât și din cauza subversiunilor la nivel local.

PARTENERI MEDIA
Loading RSS Feed
Loading RSS Feed