Producătorul german de autoturisme de lux, Mercedes-Benz, plănuiește să se concentreze pe piața chineză, cea mai mare din lume, în cadrul următoarei sale campanii pentru mașinile electrice, potrivit unui anunț făcut de CEO-ul Ola Kaellenius în revista Automobilwoche.
“Pentru a putea face acest lucru, va trebui să stăpânim propulsia electrică la fel de perfect ca şi digitalizarea. Asta este ceea ce aşteaptă clienţi noştri de la noi”, a spus Ola Kaellenius.
Acest plan va fi pus în aplicare începând cu 2025, moment în care toate noile platforme de producție ale Mercedes-Benz vor fi dedicate exclusiv vehiculelor electrice, așa cum a fost anunțat în strategia din 2021.
Unul dintre directorii Mercedes-Benz a subliniat, în discuțiile cu revista Automobilwoche, că mașinile care vor fi lansate în China, construite pe noua platformă MB.EA, sunt studiate cu atenție pentru a satisface nevoile specifice ale clienților chinezi, cu un accent pronunțat pe spațiu și conținutul digital.
Piața chineză continuă să fie de o importanță majoră pentru producătorii germani de autoturisme. Cu toate acestea, un studiu realizat de Counterpoint Research a relevat că, în 2022, mărcile auto indigene dețineau 81% din piața chineză de mașini electrice.
De asemenea, China deține o participație semnificativă în Mercedes-Benz, prin intermediul celor doi acționari majori – Beijing Automotive Group Co Ltd și Li Shufu, președintele Geely, un producător auto chinez.
Totuși, în paralel, Germania încearcă să-și limiteze expunerea la economia chineză, în cadrul unui efort mai larg de a atenua riscurile economice. Aceste riscuri au fost amplificate de invazia Rusiei în Ucraina, care a relevat dependența germană de un singur furnizor major de gaze naturale.
Sursă foto: unsplash.com


